Żyrandol zawieszony w centralnym punkcie – właśnie tak, jeszcze kilkanaście lat temu, wyglądało oświetlenie sufitu w każdym domu. Obecnie, nowoczesne oświetlenie sufitowe stanowi jeden z najważniejszych elementów aranżacji pomieszczenia. Pozwala wydobyć na wierzch to, co chcemy podkreślić i ukryć to, co wymaga dyskretnego półcienia. Jak dziś wygląda nowoczesne oświetlenie sufitu? Jakie trendy gruntują swoją pozycję i co wybrać, aby dokonany wybór przyniósł wieloletnią satysfakcję pod każdym względem?

Najwięcej możliwości aranżacji otworzy się przed nami, gdy zamontujemy sufit podwieszany lub napinany. Dzięki temu zyskujemy możliwość instalacji oświetlenia po lewej, czyli wewnętrznej stronie sufitu. W ten sposób montowane jest między innymi światłowodowe oświetlenie wpuszczane, które stwarza niemal nieograniczone perspektywy dla projektantów i designerów. Światłowodowe oświetlenie punktowe sufitowe pozwala na dowolne rozmieszczenie punktów świetlnych, a także umożliwia szeroki wybór barw i intensywności emitowanego światła. Co nie mniej ważne, takie nowoczesne oświetlenie sufitu pozwala na redukcję kosztów za energię elektryczną i zapewnia długi okres eksploatacji, bez konieczności wykonywania kosztownych zabiegów.

Oświetlenie sufitowe – trendy 2018

Efekt gwieździstego nieba, który można uzyskać stosując oświetlenie światłowodowe mocowane w napinanym lub podwieszanym suficie, to najgorętszy trend roku 2018. Oprócz spektakularnego wyglądu, gwieździste niebo spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa, ponieważ nie wytwarza ciepła, promieni UV, a prąd znajduje się jedynie w generatorze, który steruje całą instalacją. W przypadku klientów indywidualnych gwieździste niebo najczęściej wybierane jest do sypialni lub pokoju dziecięcego, gdzie używane jest głównie przy doświetlaniu miejsca odpoczynku i pracy. Z kolei klienci biznesowi wybierają taki rodzaj oświetlenia do restauracji, strefy barowej, oświetlenia sufitu nad basenem, a także do sal balowych i weselnych. Oświetlenie punktowe w suficie świetnie sprawdza się także wtedy, kiedy chcemy wyeksponować dekoracje, dodatki lub eksponaty muzealne czy dzieła sztuki podczas wystawy.

Oświetlenie punktowe w suficie jest doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju lamp wiszących i żyrandoli. To oryginalne i designerskie rozwiązanie szczególnie cenią sobie ludzie, którzy cenią połączenie funkcjonalności i oszczędności, i to bez ponoszenia szwanku na estetyce.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy montażu punktowego oświetlenia sufitowego?

Odpowiedni rozstaw punktów świetlnych – koniecznie należy zapoznać się ze wskazówkami producenta i zamontować lampy we wskazanych przez niego odległościach. Przy zbyt dużym zagęszczeniu lamp, będziemy musieli pogodzić się ze zbędnym wydatkiem energetycznym, zaś przy zbyt słabym zagęszczeniu w pomieszczeniu pojawią się niechciane strefy zacienione.
Moc punktów świetlnych – zamiast jednego bardzo mocnego punktu oświetleniowego lepiej wybrać kilka słabszych. Pozwala to na pełniejsze i bardziej równomierne doświetlenie powierzchni, bez stosowania innych źródeł światła. Najważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie punktów oświetlenia sufitowego.
Możliwość regulacji i ruchomość elementu – jeżeli planujemy w przyszłości zmiany w oświetleniu tak, aby główny strumień światła skupiał się w innym punkcie, niż ma to miejsce obecnie, warto zastanowić się nad regulowanymi oczkami. Instalacja ruchomego oświetlenia punktowego na suficie stwarza dodatkowe perspektywy, co jest szczególnie cenne w pomieszczeniach o zmiennym sposobie zagospodarowania przestrzeni.

Sufitowe oświetlenie punktowe w sypialni

Najlepiej się tu sprawdzą lampy i halogeny z możliwą regulacją natężenia, które dyskretnie rozproszą światło po całym pomieszczeniu. Mamy wtedy możliwość modyfikacji strumienia światła w zależności od nastroju i wybranej formy wypoczynku.

Oświetlenie punktowe sufitowe w łazience

Aby oświetlić małą łazienkę, warto stosować oświetlenie krótszych ścian. Dzięki temu wnętrze wyda się optycznie znacznie bardziej przestronne. Przy dużych pomieszczeniach możemy pokusić się na światłowody montowane na suficie. Dzięki nim uda się wyczarować nad swoją wanną przepiękne gwiazdy na suficie.

Oświetlenie sufitowe w kuchni

Punktowe oświetlenie kuchni polecane jest dla osób, które cenią sobie większą ekstrawagancję. Mimo, że instalacja jest nieco bardziej wymagająca, to efekt końcowy oświetlenia punktowego na suficie z pewnością zrobi ogromne wrażenie, i to na każdym kro znajdzie się w naszej kuchni. Możemy też pokusić się o sufit podwieszany, z punktowym podświetleniem. To stanowi nie tylko eleganckie, ale także energooszczędne rozwiązanie.

Punktowe oświetlenie sufitu w salonie

Dzięki oświetleniu punktowemu mamy szansę podkreślić nasze ulubione dekoracyjne smaczki swojego salonu. Dodatkowo, możemy skierować światło na miejsce, w którym co wieczór czytamy książki lub tam, gdzie pracujemy. Niezależnie od przeznaczenia miejsca, dobre doświetlenie jest kluczem do stworzenia w salonie przyjaznej atmosfery.