Oświetlenie do sufitu podwieszanego może pełnić jedynie funkcję praktyczną i oświetlać pomieszczenie, bez dodatkowych wartości dekoracyjnych. Jednak, może też być najmocniejszym punktem w aranżacji mieszkania. Dzięki niemal nieograniczonej ilości kombinacji i perspektyw, jakie daje projektantom gra światłem, końcowy efekt może zadziwić i zachwycić wszystkich.

Oświetlenie w suficie podwieszanym

Sufit podwieszany z oświetleniem punktowym to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jest równie praktyczne, co estetyczne. Oświetlenie światłowodowe jest instalowane jedynie od jego wewnętrznej strony, co stwarza możliwość pełnego ukrycia instalacji elektrycznej, a także przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Warto wiedzieć, że sufit podwieszany pozwala na efektywniejsze ogrzewanie, co realnie przekłada się na oszczędności w opłatach. A jakie korzyści niesie montaż oświetlenia w suficie podwieszanym?

Swiatłowodowe oświetlenie sufitu podwieszanego – zalety

Sufit podwieszany z oświetleniem światłowodowym to przede wszystkim oszczędność energii, przyjemna barwa światła i łatwość montażu. Jednak, takie oświetlenie sufitowe, podobnie jak sam montaż sufitu dekoracyjnego, bardzo często stosuje się do budowania nastroju w pomieszczeniu, a nie ze względów praktycznych. Decydując się na oświetlenie sufitu podwieszanego, możemy wybrać barwę światła, jego intensywność, a nawet kolor. W przypadku dekoracyjnego oświetlenia czy oświetlenia światłowodowego typu “gwieździste niebo”, możemy dodać także efekty, takie jak migotanie czy droga mleczna.

Montaż oświetlenia w suficie podwieszanym

Montaż oświetlenia w suficie podwieszanym może wydawać się wyzwaniem ponad siły, ale jeśli tylko znasz kilka zasad i zgromadzisz potrzebne materiały, okaże się, że nie taki montaż straszny. Niektórzy decydują się nawet na samodzielny montaż sufitu podwieszanego, inni zaś korzystają z pomocy fachowców. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, warto znać elementy i kroki potrzebne do zamontowania takiego efektownego sufitu z podświetleniem.

Na rynku dostępne są rozwiązania do montażu sufitu z wieszakami bezpośrednimi. Na czym polega taki montaż? Do ścian przymocuj trwale profile do montażu sufitu. Następnie zamontuj wieszaki na suficie, a do wieszaków i profili przymocuj łaty nośne. Przytnij płyty gipsowe i umieść na łatach. Teraz pozostała już tylko wykończeniówka – gruntowanie krawędzi i szpachlowanie fug.

Nie tylko dekoracja

Oświetlenie w suficie podwieszanym nie tylko otwiera niezliczone możliwości dekoracji i gier światłem, ale też spełnia funkcję typowo praktyczną. Niższe pomieszczenie to mniejsze koszta ogrzewania. Podwieszany sufit zwiększa także skuteczność izolacji. Samo oświetlenie światłowodowe w suficie to obniżenie rachunków za energię elektryczną i gwarancja wieloletniej wygody podczas korzystania z oświetlenia, które pozwala zarówno na wypoczynek, jak i pracę w satysfakcjonujących warunkach.